§ 5. Прийоми освіження пам'яті допитуємого

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 
17 18 

У процесі розслідування злочинів нерідко складається ситуація, коли сумлінний допитуємий не може пригадати які-небудь факти і об'єкти, які ним раніше сприймались. У таких випадках слідчий може допомогти йому пригадати забуте. Це повинно бути зроблено не шляхом прямої підказки, а на основі використання, насамперед, асоціативних зв'язків.

До прийомів освіження пам 'яті належать:

1. Необхідним є звертання до обставини, які суміжні за часом і простором. Проілюструєм це. При допиті свідка потрібно було точно вста-новитч час зустрічей обвинуваченого і потерпілої. На першому допиті свідок не міг це пригадати. Слідчий на основі даних першого допиту зажадав низку довідок, які з одного боку, дозволяли перевірити його свідчення, а з іншого, повинні були сприяти процесу пригадування забутого. Стенограма другого допиту.

Запитання: Скажіть, свідок, коли з'явилась потерпіла Лариса Істро-ва на квартирі обвинувачуваного Олександра Гусєва після її виписки з лікарні?

Відповідь: Як я вже казав на першому допиті, це було увечері близько 20 години, але якого числа я пригадати не можу.

Запитання: Чи не можете Ви відновити які-небудь обставини Вашого життя, які відносяться до цього або суміжним з ним дням, дату яких можна встановити?

Відповідь: На наступний день після появи Істрової я ранком здавав іспит з хімії у школі працюючої молоді, а в другій половині дня їздив на завод отримувати зарплату. Зарплату у нас видають два дні — 12 та 13. Значить іспит я здавав в один з цих днів.

Запитання: Вам пред'являється довідка з школи працюючої молоді, що іспит з хімії Ви здавали 12 липня цього року і отримали оцінку "добре". Що можете пояснити з цього приводу?

Відповідь: Ознайомившись із змістом довідки, я пригадав, що дійсно здавав іспит з хімії 12 липня.

Запитання: Вам пред'являється довідка із бухгалтерії механічного заводу про те, що зарплату в сумі ... Ви отримали 12 липня цього року.

Відповідь: Після ознайомлення з довідкою бухгалтерії підтверджую отримання зарплати близько 14 години 12 липня цього року. Оскільки іспит по хімії і отримання зарплати були 12 липня, значить Істрова прийшла в дім Гусєвих близько 20 години 11 липня' цього року.

Запитання: Що Ви робили 12 липня цього року після отримання зарплати, та бачили в цей день обвинувачуваного і потерпілу?

Відповідь: Після получки, близько 16 години, я повернувся додому і сидів з хлопцями, у складі яких був молодший брат Олександра. Незабаром ми з ним зайшли до них в дім, щоб випити води. Старшого брата та Лариси там не було. Я запитав, де його брат, оскільки був винен йому гроші і збирався їх віддати. Він відповів, що Олександр кудись поїхав з Ларисою. Тоді я віддав йому гроші та попросив передати їх брату. Коли ми вийшли у двір, мене незабаром покликала мати і я пішов додому (в подальшому, на допиті брат обвинуваченЬго підтвердив це свідчення).

Запитання: На попередньому допиті Ви повідомили, що в ці дні ще раз зустрічались з обвинуваченим і потерпілою і ходили з ними в кінотеатр "Полум'я" на ранковий сеанс, але не змогли точно назвати дату. Що Ви можете зараз сказати з цього приводу?

Відповідь: Тепер я можу з впевненістю назвати дату цієї зустрічі — ранок 13 липня цього року.

Запитання: На чому грунтується Ваша впевненість, тим більше, що тоді Ви говорили приблизно про 15 липня?

Відповідь: Повернувшись після допиту додому, я став дивитися у записнику телефон одного із своїх знаймих і при цьому знайшов запис, що повинен 13 липня увечері подзвонити іншому знайомому, щоб зустрітись з ним. Записник при мені і я передаю Вам аркуш із нього на букву "К" із записом "Кротов Гена, 13 липня, 19 год., т.5-34-09" (Кротов на допиті підтвердив вказані обставини).

Запитання: Розкажіть, за яких обставин ранком 13 липня цього року Ви зустрілись з Гусєвим, Істровою, що робили, про що говорили, де і коли розлучились?

Відповідь: 13 липня цього року близько 10-ї години я випадково зустрів біля кінотеатра "Полум'я" Олександра і Ларису, які також збирались подивитись кінокомедію "Повітряні пригоди". Ми разом взяли квитки і зайшли в зал. По дорозі він сказав мені, що брат передав йому мій борг. Про що ще йшла розмова я не пам'ятаю, але про якісь звичайні речі. Незабаром почався фільм, що складаєтся із двох серій, який закінчився близько 13 години. Потім я провів їх до найближчої зупинки трамваю 7-го маршруту. По дорозі була розмова, що за такої погоди добре купатися. Мене вони з собою не запрошували. У трамвай вони сіли при мені і поїхали в напрямку пляжу. Лариса була одягнена у білі штани, червонуватого кольору сорочку, на ногах світлі босоніжки. Олександр був у джинсах блакитного кольору і світлій сорочці з закоченими по лікті рукавами. В руках у нього була спортивна сумка жовтого кольору. Більше я Ларису не бачив, а з Олександром бачився тільки мигцем [13, С.59-63].

2. Іншим засобом освіження пам 'яті є демонстрація набору аналогічних об'єктів (в натурі, макетів, фотознімків, малюнків тощо), що дозволяє пригадати предмет, який цікавить слідчого, або уточнити його характеристики.

Потерпілий затруднюється змалювати ніж, яким йому погрожував злочинець. Слідчий запропонував йому для ознайомлення посібник, в якому подані різноманітні зразки зброї. Після цього допитуємий заявив: "Оглянувши запропонавану Вами книжку (Тихонов Е.Н. Криминалистическая зкс-пертиза холодного оружия, — Барнаул, 1987), в якій є зображення різноманітних зразків ножів, я вважаю, що ніж, який я бачив у руках нападника, за своїм виглядом схожий на ніж, зображений під номером 2 на малюнку 62 (с. 196), де він має назву "сувенірний ніж, за конструкцією близький до мисливських", тільки той був значно більших розмірів [7, С.119].

Потрібно встановити номер телефону, по якому свідок дзвонив хабарнику. Він пригадав тільки частину цифр цього номеру. Слідчий запропонував йому запис 15 телефонних номерів, що включав номери службового і домашнього телефонів підозрюємого. Свідок заявив, що серед них немає номера, по якому він дзвонив. Після встановлення зв'язків підозрюємого номера їх телефонів включили у новий список. Свідок впевнено вказав на один із цих номерів. Він належав жінці, з якою у підозрюємого були інтимні стосунки.

3. Допит на місті події, в обстановці, яка пов 'язаня з ним, також може сприяти відродженню в пам'яті його учасника, свідка тих обставин, які цікавлять слідство, в тому числі і таких, про які взагалі нічого не відомо.

При виході на місце розукомплектування транспортного засобу підозрюваний, розповідаючи про обставини крадіжки, звернув увагу на вугільний люк котельної, і, згадавши, сказав: "А ось сюди ми викинули гайки коліс". При огляді вугілля у котельній ці гайки були знайдені.

4. Засобом відновлення у пам'яті і приведення "в порядок" обставин події (розташування осіб і предметів в обстановці певного місця, їх переміщення тощо) може служити пропозиція намалювати схему такого місця, у процесі реалізації якої допитуємий може згадати "загублені деталі" або упевнетись в неспівпаданні повідомляємого характеру місця і обстановки.

Якщо допитуємий, незважаючи на використання вказаних та інших подібних засобів, не може згадати якихось обставини, не слід "давити" на нього, "агітувати" і закликати, необхідно змінити тему бесіди, дати спочити допитуємому, щоб, визначившись з тим, які тактичні прийоми можуть бути більш придатними, повернутися до вирішення проблеми, яка виникла.

Творчий підхід слідчого до подібної ситуації показує наступний випадок. Музикант ресторанного оркестру, сильно випивши, попрямував з незнайомою компанією до гостей, де продовжував пити. Отямився на вулиці без верхнього одягу і грошей. Нічого про місцезнаходження дому, в якому він перебував всю ніч, та нових "друзіа" він сказати не міг. Тоді. слідчий окрім запитань "що" та "де" приділив основну увагу питанню "як" все це проходило і чим могло бути примітне. В результаті уточнювальних запитань слідчого, потерілий згадав, що при вході в під'їзд будинку звернув увагу на мелодійний звук, який створювали двері. Тоді слідчий дав завдання оперативному працівнику зробити разом з потерпілим обхід будинків у тому районі, де останній опинився, коли прийшов до тями. І вони знайшли двері, петлі і пружини якої створювали звук, зафіксований професійним слухом музиканта. А в під'їзді встановили квартиру його "друзів" [14, С.125-126].