ТИПОВІ ПРАКТИЧНІ ЗАДАЧІ

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 
17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 
34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 

Задача 1

Громадянин З. купив у колгоспі дині по ціні відповідно до ЦК України. Через два дні після прибуття автомашини в м. Київ З. викликав експерта, який визначив, що дині нижчого сорту, в зв’язку з чим колгоспу було недоплачено значні суми, обумовлені договором. Місцевий суд відхилив позов колгоспу, поклавши в основу рішення висновок експерта. Колгосп оскаржив це рішення суду.

На які порушення закону необхідно посилатися в скарзі? Напишіть ухвалу апеляційного суду по цій справі.

Задача 2

У завідувачки магазином Д. під час ревізії виявлено нестачу товарів, яка, за її поясненням, утворилася внаслідок крадіжки під час розвантаження. Позов торговельного відділу до Д. суд задовольнив частково, вказавши, що вона не мала корисливих мотивів, утримує дитину і єдиним джерелом її існування є заробіток. Між тим чоловік Д. працює директором фірми і за останні два роки їх сім’я придбала автомобіль і дачу.

Чи є у позивача підстави для апеляційного оскарження рішення суду?

Задача 3

Аптекоуправління подало позовну заяву про виселення К. на тій підставі, що відповідачка була звільнена з роботи провізора у зв’язку з виходом на пенсію за віком, а тому мусить звільнити службову житлоплощу. Місцевий суд позов аптекоуправління задовольнив.

Апеляційний суд це рішення залишив у силі.

Чи є підстави для опротестування цих постанов суду? Складіть постанову апеляційного суду.

Задача 4

Квартирний відділ видав на одну й ту саму квартиру два ордери — С. і К. Першим зайняв квартиру К. С. звернувся до суду з позовом про визнання за ним права на житлоплощу і виселення К., оскільки ордер йому видано на 4 дні раніше. Суд взяв до уваги, що сторони перебували на черзі і, за поясненням представника заводу, обидва мають бути забезпечені житлом, відмовив С. у позові. Пізніше було встановлено, що К. належить будинок на праві особистої власності в приміському районі міста, сполученому електричкою, у зв’язку з чим районна Рада скасувала своє рішення про видачу К. ордера на житлоплощу в будинку заводу.

Чи має право С. з цих підстав заявити позов про виселення К., коли йому про це стало відомо через 4 місяці?

Задача 5

Рішенням місцевого суду з М. на користь П. присуджені аліменти на утримання сина. Через втрату виконавчого листа П. звернулася в суд із заявою про видачу його дублікату. Суд постановив видати дублікат виконавчого листа, і разом із тим, враховуючи, що син відповідача від першого шлюбу досяг повноліття, змінив розмір стягнення аліментів на користь П., постановив стягувати з відповідача 1/4 частину всіх видів заробітку до повноліття дитини.

Чи правильне таке рішення суду?

Задача 6

Місцевий суд стягнув солідарно із С., М. і К. на користь заводу відшкодування збитків, нанесених крадіжкою державного майна. С., посилаючись на те, що з її пенсії вже вирахувано значну суму, звернулася до місцевого суду із заявою про розстрочку виконання і зниження розміру стягнень з пенсії по старості до 25 %.

Який процесуальний порядок надання розстрочки виконання і зниження розміру утримань з заробітної плати та пенсії?

Задача 7

В. звернувся до С. з позовом про повернення власного автомобіля, посилаючись на те, що строк доручення на керування ним закінчився. С. у суді пояснив, що автомобіль В. йому продав у присутності свідків, і просив визнати дійсним договір купівлі-продажу. Місцевий суд, врахувавши показання свідків, визнав дійсним укладення такого договору.

Визначте дотримання судом правил допустимості доказів.

Задача 8

Фермер Ф. відправив залізницею торговій фірмі зерно. На станцію призначення вагон прибув опломбований, але комерційним актом була визначена нестача вантажу. Торгова фірма заявила позов до Ф.

Визначте предмет доказування у справі. На кого закон покладає обов’язок доказування?

Задача 9

До місцевого суду по пошті надійшла заява агрофірми про стягнення з К. різного майна, яке відповідач незаконно привласнив, працюючи завідувачем клубом, і добровільно не повертає.

Суддя виніс ухвалу про відмову в прийнятті заяви, посилаючись на те, що позивач у ній не зазначив докази, які стверджують позов, і не доплатив належну суму мита.

Чи правильно поступив суддя?

Задача 10

Власниця будинку Ч. пред’явила в суд позов про стягнення з Г. заборгованості за квартиру і комунальні послуги. Відповідачка на суді пояснила, що вона ніякого боргу не має, оскільки саме таку суму витратила на ремонт квартири, який відмовилась зробити Ч. Суд своїм рішенням позов Ч. задовольнив, а відповідачці пояснив, що вона має право подати окремий позов про стягнення грошових сум, витрачених на ремонт приміщення.

Чи правильно поступив суд?

Задача 11

Апеляційний суд своєю ухвалою постановив нове рішення, яким відмовив у розірванні шлюбу між подружжям П. Через рік чоловік знову звернувся з позовом про розірвання шлюбних стосунків.

Чи вправі місцевий суд відмовити прийняти до свого провадження цю позовну заяву, оскільки справа уже розглядалась у суді і по ній є рішення суду, яке набрало законної сили?

 

Завдання блоку включають у себе практичні завдання та ситуаційні задачі. При виконанні всіх завдань відповідним чином робота може бути оцінена максимально в 10 балів.