Т е м а  5. Організація роботи народних депутатів України

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 
17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 
34 35 36 37 38 

П л а н

Організація підготовки і проведення виборів народних депутатів України.

Організація роботи народних депутатів України у Верховній Раді України та у виборчих округах.

Гарантії діяльності народних депутатів України. Організація роботи помічників-консультантів народних депутатів України.

Запити і звернення народних депутатів України, порядок їх внесення і розгляду.

5. Організація діяльності депутатських фракцій.

Завдання

1. Офіційний спостерігач від партії – суб’єкта виборчого процесу по виборах народних депутатів України – прибув до виборчої дільниці о 20 год 30 хв для спостереження за підрахунком голосів членами дільничної виборчої комісії. Голова дільничної виборчої комісії не допустив офіційного спостерігача до приміщення дільничної виборчої комісії, пояснивши, що після закінчення голосування і закриття виборчої дільниці він не має права допускати на засідання виборчої комісії сторонніх осіб. Офіційний спостерігач звернувся до окружної виборчої комісії зі скаргою на дії голови дільничної виборчої комісії та з вимогою визнати голосування на виборчій дільниці недійсним.

Зробіть юридичний аналіз ситуації. Яке рішення має прийняти окружна виборча комісія?

2. На сесії Верховної Ради України 10 народних депутатів України внесли депутатський запит до Президента України і вимагали дати офіційну відповідь на нього у 10-денний строк. Головуючий на пленарному засіданні Верховної Ради України відмовився вносити питання до порядку денного, пояснивши, що депутатський запит до Президента України слід попередньо схвалити на засіданні Погоджувальної ради депутатських фракцій. Після цього народні депутати України направили цей запит до Секретаріату Президента України.

Проаналізуйте дій народних депутатів України і Головуючого на засіданні. Який  порядок направлення і розгляду запиту до Президента України? Як має діяти у цій ситуації Секретаріат Президента України?

3. До Конституційного Суду України звернулася група народних депутатів України з вимогою визнати неконституційним закон через порушення процедури його ухвалення. У зверненні було зазначено, що народний депутат України у зв’язку із виїздом у відрядження дав письмове доручення по-мічникові-консультанту бути присутнім замість нього на пленарному засіданні Верховної Ради України і брати участь у голосуванні, що і було виконано.

Зробіть юридичний аналіз дій народних депутатів України і помічника-консультанта народного депутата України. Які права має помічник-консультант народного депутата України ? Яке рішення може прийняти Конституційний Суд України ?

4. У період між сесіями Верховної Ради України народний депутат України звернувся до обласного прокурора з вимогою здійснити нагляд за додержанням процедур, передбачених чинним законодавством, під час  проведення досудового слідства у справі громадянина К. Прокурор відмовився виконувати вимоги, після чого депутат направив запит Генеральному прокурору України щодо притягнення обласного прокурора до відповідальності за невиконання вимог народного депутата України.

Проаналізуйте ситуацію. Чи має право народний депутат України звертатися з такими вимогами до обласного та Генерального прокурора України? Обґрунтуйте відповідь на запит народного депутата України.

5. Слідчим районної прокуратури м. Києва було винесено постанову про затримання громадянина К. та пред’явлення йому обвинувачення у вчиненні злочину. Після того, як було встановлено, що громадянин К. обраний народним депутатом України, хоча ще не встиг скласти присяги народного депутата, до Верховної Ради України було направлено подання про надання згоди на притягнення К. до кримінальної відповідальності. Верховна Рада України звернулася до Генерального прокурора України з вимогою скасувати постанову слідчого і негайно звітувати щодо затримання К. Генеральний прокурор пояснив, що процедуру затримання було дотримано, оскільки К. не є народним депутатом, бо повноваження народних депутатів починаються з моменту складення присяги.

Зробіть юридичний аналіз дій слідчого, Генерального прокурора України. У чому полягають особливості порядку затримання, арешту та притягнення до кримінальної відповідальності народних депутатів України?